listopada 06, 2017

Składniki kosmetyków Woda Water

Składnik kosmetyków Woda Water


Składnik kosmetyków Woda Water jest najczęściej stosowanym składnikiem kosmetycznym, jest prawie zawsze wymieniona jako pierwsza na etykiecie składnika, ponieważ zwykle jest składnikiem o najwyższym stężeniu w formule.
składnik kosmetyków woda water

Woda jest używana do formułowania praktycznie każdego rodzaju produktów kosmetycznych i środków higieny osobistej. Można ją  znaleźć w balsamach, kremach, produktach do kąpieli, produktach oczyszczających, dezodorantach, makijażu, nawilżaczach, produktach do higieny jamy ustnej, produktach do higieny osobistej, produktach do pielęgnacji skóry, szamponach, odżywkach do włosów, produktach do golenia i produktach do opalania.

Musi ona mieć odpowiednią czystość - co najmniej taką, jak woda pitna, ale najczęściej jest dodatkowo oczyszczana i badana pod kątem czystości chemicznej i mikrobiologicznej. Wbrew obiegowym opiniom, nawilżanie skóry wodą nie daje trwałego efektu kosmetycznego. Namoczenie skóry zwiększa nawilżenie na krótki czas i jeśli woda nie zostanie zatrzymana w naskórku szybko wyparowuje do otoczenia. Dlatego najefektywniejszą metodą nawilżania skóry jest wzmacnianie naturalnych barier hamujących utratę wody.

Używana w kosmetykach ma na celu nawilżać, rozpuszczać (np. substancje aktywne) i chronić skórę przed wysuszeniem. Przeznaczona jest dla każdego typu skóry, która niezależnie od pory roku potrzebuje wody .

Ma bardzo słabe działanie alergenne jednak może uczulać małe dzieci . Jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Wykazuje bardzo słabe działanie komedogenne

Jeżeli do produkcji kosmetyków stosujemy wodę termalną lub hydrolaty kwiatowe to woda pełni wtedy także funkcję składnika aktywnego..

Hydrolat kwiatowy (woda kwiatowa, woda aromatyczna) jest to produkt otrzymywany przy destylacji z parą wodną całych roślin lub ich części. Przy tego rodzaju destylacji otrzymuje się olejek eteryczny i wodę podestylacyjną. Woda taka zawiera cenne substancje roślinne rozpuszczalne w wodzie oraz śladowe (0.02% - 0.5%) ilości olejku.
Hydrolatu nie da się otrzymać poprzez wymieszanie olejku eterycznego z wodą bo brak tam cennych rozpuszczalnych w wodzie części składowych materiału roślinnego (pozostały one w oryginalnej wodzie podestylacyjnej i nie znajdziemy ich w żadnym olejku).
Hydrolaty mogą być stosowane bezpośrednio na skórę bez rozcieńczenia jako tonik lub pod postacią odświeżającej wody w opakowaniu z atomizerem albo także jako faza wodna w produkcji kremów, balsamów i jako dodatek do masek.

Woda termalna to woda lecznicza, pochodząca z warstw leżących głęboko pod ziemią, której temperatura na wypływie ze źródeł wynosi co najmniej 20ºC. W trakcie przepływu przez kolejne warstwy geologiczne, woda termalna wzbogacana jest różnymi pierwiastkami śladowymi i minerałami. Wody różnią się nieco działaniem, bo w każdym źródle kryje się niepowtarzalny zestaw innych substancji. Ich korzystny wpływ na organizm został naukowo zbadany i potwierdzony medycznie. Czysta woda termalna wykorzystywana jest do różnych zabiegów wodnych, można stosować ją do kąpieli, okładów, ale także jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Odkryciem ostatnich lat jest NANOwoda, której metodę pozyskiwania opracowali naukowcy z NANOlaboratorium kosmetycznego NANTES. Udowodnili tym samym, że woda wcale nie musi wrzeć w temperaturze 100°C i zamarzać przy ujemnych temperaturach. Duże skupiska cząsteczek wody zostały rozbite do małych, uporządkowanych struktur, tzw. nano klasterów. Pojedyncza cząsteczka wody ma średnicę zaledwie 1 nm, stąd nazwa NANOwody. Ma również odmienne właściwości. Nie wrze w temperaturze 100°C, lecz błyskawicznie wyparowuje przy 160°C. W temperaturze – 60°C nie zamarza, lecz po wstrząśnięciu ulega krystalizacji. Olej wlany do NANOwody zaczyna się w niej rozpuszczać.
Takie właściwości mają nieocenione znaczenie w kosmetologii. NANOwoda jest doskonałym rozpuszczalnikiem dla substancji aktywnych. Niewielkie rozmiary cząsteczek ułatwiają transport substancji odżywczych w głąb skóry. Dzięki temu kosmetyki na bazie NANOwody są skuteczniejsze, a skóra odmłodzona.
Wykorzystywanie surowców jakie oferuje nam natura w bardziej innowacyjny sposób jest krokiem naprzód w kosmetologii. Obecnie na rynku jest wiele ciekawych produktów wykorzystujących nowoczesne technologie. Warto przyjrzeć się im bliżej. Również tym, które wykorzystują to, co najcenniejsze dla człowieka- wodę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz